Napsali o nás

J. A. Pitínský chystá pořad o židovství

Vyšlo v: Benešovský deník, Berounský deník, Boleslavský deník, Domažlický deník, Hranický deník, Chebský deník, Karlovarský deník, Kladenský deník, Klatovský deník, Kolínský deník, Kroměřížský deník, Kutnohorský deník, Mělnický deník, Nymburský deník, Olomoucký deník, Plzeňský deník, Pražský deník, Prostějovský deník, Přerovský deník, Příbramský deník, Rakovnický deník, Rokycanský deník, Slovácký deník, Sokolovský deník, Šumperský a Jesenický deník, Tachovský deník, Valašský deník, Zlínský deník, Českolipský deník, Děčínský deník, Hradecký deník, Chomutovský deník, Chrudimský deník, Jablonecký deník, Jičínský deník, Krkonošský deník, Liberecký deník, Litoměřický deník, Mostecký deník, Náchodský deník, Orlický deník, Pardubický deník, Rychnovský deník, Svitavský deník, Teplický deník, Turnovský a semilský deník, Ústecký deník, Žatecký a lounský deník

Praha/ Komponovaný večer se slovem a klasickou hudbou, inspirovaný židovským náboženstvím a lidovou kulturou, chystá ve špičkovém pěveckém i hereckém obsazení režisér J. A. Pitínský. Pořad má název Vysoké tamaryšky aneb Osmnáct požehnání, též Devatero sloupů opěrných a je naplánován jen na dva exkluzivní večery: slavnostní premiéra proběhne 7. října od 19 hodin na zámku v Mikulově, 9. října v 19 hodin se dílo představí ještě v Besedním domě v Brně. Texty přibližující židovskou víru, zvyky i moudrý náhled na člověka ve světle Boží existence přednese herec Jan Potměšil. Působivou hudební složku z děl skladatelů Pavla Haase a Dmitrije Šostakoviče nastudovali výrazní umělci nejmladší interpretační školy - pěvci Pavla Vykopalová, Jana Sýkorová a Michal Lehotský. Na klavír je doprovodí virtuos Jan Jiraský a také vynikající, cenami ověnčený Pavel Haas Quartet. Pořad připravila brněnská agentura Musia. "Vysokými tamaryšky byli metaforicky označováni rabínové, jejichž pradávná slova v interpretaci Jana Potměšila tvoří textovou složku pořadu," říká J. A. Pitínský. Mikulovská premiéra je věnována památce JUDr. Richarda Teltschera (1888 - 1974), předního mikulovského patriota, mecenáše, vinaře a noblesního zakladatele tehdy nejvýznamnějšího židovského muzea v Evropě.

J.A. Pitínský chystá Vysoké tamaryšky, jedinečný pořad o židovství

Vyšlo v: webreporter.cz, Přítelkyně

PRAHA (WR) - Komponovaný večer se slovem a klasickou hudbou inspirovaný židovským náboženstvím a lidovou kulturou chystá ve špičkovém pěveckém i hereckém obsazení režisér J.A. Pitínský. Pořad Vysoké tamaryšky aneb Osmnáct požehnání, též Devatero sloupů opěrných v produkci umělecké agentury Musia je naplánován jen na dva exkluzivní večery: slavnostní premiéra proběhne 7. října v 19 hodin na zámku v Mikulově, 9. října v 19 hodin se dílo představí ještě v Besedním domě v Brně. Informace o prodeji a cenách vstupenek budou během září vyvěšeny na www.musia.cz.

Willy s matkou a sestrouTexty přibližující židovskou víru, zvyky i moudrý náhled na člověka ve světle Boží existence přednese herec Jan Potměšil. Působivou hudební složku z děl skladatelů Pavla Haase a Dmitrije Šostakoviče nastudovali výrazní umělci nejmladší interpretační školy - pěvci Pavla Vykopalová, Jana Sýkorová a Michal Lehotský. Na klavír je doprovodí virtuos Jan Jiraský a také vynikající, cenami ověnčený Pavel Haas Quartet.

Pořad připravila agentura MUSIA v čele s Marií Urbánkovou. Agilní brněnská agentura stojí i za dalšími hudebně-literárními projekty, vyznačujícími se chytlavým nápadem a dokonalým provedením: tak vznikl třeba koncert Mozartových skladeb v hravém podání Jiřího Stivína nebo Máchův Máj recitovaný Janem Třískou, který se po celorepublikovém turné objevil i na programu Pražského jara.

"Vysokými tamaryšky byli metaforicky označováni rabínové, jejichž pradávná slova v interpretaci Jana Potměšila tvoří textovou složku pořadu“, říká J. A. Pitínský. Režisér s dramaturgem Janem Špačkem se při sestavování scénáře inspirovali zejména knihou Devět bran Jiřího Langera, který je autorem i vzletných podnázvů pořadu – ty vedle rabínů označují i jejich motlitby. „V těch názvech je něco nejistého, ale i něco výsostného a jakoby ztajeného,“ říká Pitínský, podle něhož jsou nádherné Langrovy texty - „v prostotě, jadrnosti a v tiché, obyčejné, skryté velikosti“ - v souladu i v kontrastu k Šostakovičově hudbě.

Pořad se v Mikulově odehraje v předvečer výročí tragické události: přesně před 70. lety, 8. října v roce 1938, totiž město obsadila hitlerovská vojska. Obyvatelé židovské čtvrti, po staletí přispívající ke kultuře a vzestupu města, ztratili tehdy během několika následujících dní a hodin svůj domov. „Židovský Mikulov, nazývaný v Izraeli vzletně ´městem a matkou´, byl i se všemi jeho rodáky odsunut do zkázy a nebytí, “ říká dramaturg Jan Špaček. I proto je mikulovská premiéra věnována památce JUDr. Richarda Teltschera (+ 1888 v Miklově, + 1974 v Londýně). „Přední mikulovský patriot, mecenáš, vinař a noblesní zakladatel tehdy nejvýznamnějšího židovského muzea v Evropě proslul jako reprezentant kultury, která nemůže být zapomenuta,“ říká Jan Špaček.